zAfganistanu.pl. Alfabet Polskiej Misji. książka 36,90 zł Audiobook 30,00 zł E-book 27,99 zł
Format: 145x200 mm
Stron: 256 kolorowych stron
Oprawa miękka
ISBN: 978

zAfganistanu.pl. Alfabet Polskiej Misji.

PREMIERA: 9 listopada 2011
Książka długo oczekiwana. Pozwoli zobaczyć inny obraz – inny niż to, co pokazują media w kraju – trudu, wysiłku i poświęcenia polskich żołnierzy. 
Waldemar Skrzypczak, generał broni rezerwy


Z Marcinem Ogdowskim w jego postrzeganiu wojskowej rzeczywistości Afganistanu nie zawsze się zgadzam, bo inaczej patrzy na nią żołnierz, a inaczej reporter. Książka ta jest jednak lekturą obowiązkową dla wszystkich, których interesuje codzienność najbardziej bojowej polskiej misji zagranicznej. Za każdą z liter tego niezwykłego Alfabetu kryje się poświęcenie, odwaga, bohaterstwo, obawa, radość czy smutek. Bo te właśnie uczucia są udziałem polskich żołnierzy podczas służby w Afganistanie.
Kpt. Marcin Gil, oficer prasowy 6 Brygady Powietrznodesantowej  

 Książka jest niesamowita. Zawsze chciałem wydać taki tekst. Nie pamiętam równie szczerego, a przy tym bezstronnego i sprawiedliwego reportażu. Relacja Marcina Ogdowskiego jest szczególnie ważna, bo dotyczy naszego udziału w misji w Afganistanie (tak, naszego, bo my wszyscy, cały naród, wysłaliśmy tam polskich żołnierzy). Ogdowski opisuje niełatwą rzeczywistość afgańskiej wojny. Intryguje nieszablonowym spojrzeniem na konflikt, dostrzega człowieka pod mundurem, burką, turbanem i nie pozostawia czytelnika obojętnym. Znajduje zrozumienie dla każdego, choć obnaża wiele ludzkich słabości. Jest przyjacielem naszych żołnierzy, wśród których przebywał i o których pisze jak o braciach. Delikatność i zrozumienie, np. w opisie sytuacji żon "misjonarzy", kontrastuje z brutalną prawdą o konsekwencjach wojny. Uczestniczył w patrolach, w których otarł się o śmierć, ale nie chełpi się doświadczeniami komandosa. Opowiada o strachu, nadziei, przyjaźni, a my poznajemy prawdziwego faceta, który sposobem bycia i swoją relacją zyskuje szacunek i podziw czytelnika. Prawdziwe Mocne Dziennikarstwo. 

Sławek Brudny, wydawca

Myślę, że byłbym kiepskim żołnierzem. Nienawidzę ścisłej hierarchii i bezwzględnego podporządkowania. Pewnie dlatego zamiast armii wybrałem studia socjologiczne, a później zawód dziennikarza. Ale zainteresowanie wojskiem nie pozostało bez wpływu na to, co robię. To dlatego jako korespondent znalazłem się w Afganistanie, a wcześniej w Iraku. Tym, co w wojnie interesuje mnie najbardziej, nie są techniczne aspekty militarnych operacji. W wojnie – tu trzeba nazwać rzecz po imieniu – pociąga mnie jej codzienność. Żołnierze nie tylko biorą udział w akcjach – częściej na nie czekają, korzystając z wątpliwych uroków bazy. A cywile nie zakopują się pod ziemię z intencją, by wygrzebać się po wszystkim. Próbują jakoś żyć. I o tym starałem się pisać.
Marcin Ogdowski

 


aktualności

INNE TEGO AUTORA

UWIKŁANI
03.12.2015
POLSKI AFGANISTAN
03.12.2014
(Nie)potrzebni
21.04.2014
OSTATNI ŚWIADEK
20.03.2013

o autorze

Marcin Ogdowski

Marcin Ogdowski

Dziennikarz, korespondent wojenny (Irak, Afganistan, Ukraina), pisarz; nazywany pierwszym polskim blogerem wojennym. Obecnie wydawca portalu Interia.pl, wcześniej pracował w „Nowościach”, „Przeglądzie” i „Super Expressie”. W latach 2009-2014 prowadził wielokrotnie nagradzanego bloga zAfganistanu.pl. Na jego podstawie ukazała się książka „zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji” (2011 r.), objaśniająca kulisy obecności Wojska Polskiego u podnóża Hindukuszu. Dziś bloguje na bezkamuflazu.pl, gdzie można przeczytać m.in. jego relacje z ukraińskiego frontu.

Ogdowski jest również autorem dwóch powieści osadzonych w realiach wojny w Afganistanie – „Ostatni świadek” (2013 r.) i „(Nie)potrzebni” (2014 r.) – oraz współautorem albumu „Polski Afganistan. (Foto)historia największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej” (2014 r.).

W swojej twórczości najwięcej uwagi poświęca szeregowym żołnierzom z oddziałów liniowych. Sam wielokrotnie uczestniczył z nimi w patrolach i operacjach bojowych, doświadczając wojennej codzienności: nudy wyczekiwania, euforii akcji, strachu przed śmiercią i wymysłów wojskowej biurokracji. Był wielokrotnie doceniany za przedstawianie wojska i wojny w obiektywny oraz nowoczesny sposób. To laureat m.in. „Zielonej Gruszki” (2011 r.) i „Małopolski Dziennikarz Roku 2009”. Odznaczony Brązowym (2008 r.) i Srebrnym (2010 r.) Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Wyróżniony także Buzdyganem (2013 r.), nagrodą uchodzącą za wojskowego Oskara. Posiadacz Honorowej Odznaki 6. Brygady Powietrznodesantowej. Wiceprzewodniczący Rady Programowej Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

 
 Fot.: Adam Roik