(Nie)potrzebni książka 34,90 zł ebook 27,99 zł
Format: 144x207 mm
Stron: 288
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-64523-10-6

(Nie)potrzebni

PREMIERA: 21 kwietnia 2014

Wojna obdarta z romantycznej ułudy, okrutna i brzemienna w skutki. Afganistan będzie nam ciążył latami, a jego żywym świadectwem będą weterani – często zapomniani, lekceważeni, (nie)potrzebni. Mocna pozycja, obowiązkowa dla tych, którym roją się kolejne wojny.         Andrzej Rozenek, były dziennikarz śledczy, poseł na Sejm, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

To było jak strzał defibrylatorem! Czytając kolejne kartki słyszałem rakiety lecące i wybuchające nieopodal, kule jazgoczące nad głową oraz kolegów którym w rocznice śmierci palę znicz na parapecie okna...
Jacek, weteran misji w Iraku i Afganistanie

Na polskim rynku wydawniczym nie znaleźliśmy pozycji, która tak obrazowo przedstawiałaby dalsze losy nie tylko tych, których na chwilę opuściło żołnierskie szczęście, ale też tych, którzy wrócił i szczęśliwie. Jednak cząstkę wojny mimowolnie przywieźli swoim bliskim. Janusz Raczy, Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju 

 

Misja ISAF w Afganistanie dobiega końca, a wraz z nią kilkunastoletnie zaangażowanie Wojska Polskiego w konflikty „na drugim końcu świata”. Żołnierze wracają do domów, ale czy wrócą z wojny? Czy „stamtąd” w ogóle da się wrócić?


Co czeka weteranów w kraju, w którym toczy się cyniczna gra między rządem a opozycją? Gra, w której problem wojennej traumy to doskonały pretekst, by dołożyć politycznemu konkurentowi.

Co dalej z armią, która po Iraku i Afganistanie przeżywa kryzys? Czy ambitny plan modernizacji nie okaże się mrzonką?

„(Nie)potrzebni”, najnowsza powieść Marcina Ogdowskiego, to wojenny dramat i polityczny dreszczowiec w jednym. Autor zabiera nas do ogarniętego chaosem Afganistanu, do „ludzkiej naprawialni” w Ramstein, w zacisze ministerialnych gabinetów. W jednej chwili jesteśmy świadkami krwawej potyczki na Highway One, by zaraz potem znaleźć się w domu wdowy po żołnierzu samobójcy.
 
Książka, będąca swoistym rozrachunkiem Autora z tematyką „polskiego Afganistanu”, to momentami bardzo bolesna lektura. Niezwykle aktualna także z powodu wydarzeń na Ukrainie, które prowokują do przemyśleń nad stanem polskiej armii, jej pozycją w społeczeństwie i strukturach państwa. 

aktualności

INNE TEGO AUTORA

o autorze

Marcin Ogdowski

Marcin Ogdowski

Dziennikarz, korespondent wojenny (Irak, Afganistan, Ukraina), pisarz; nazywany pierwszym polskim blogerem wojennym. Obecnie wydawca portalu Interia.pl, wcześniej pracował w „Nowościach”, „Przeglądzie” i „Super Expressie”. W latach 2009-2014 prowadził wielokrotnie nagradzanego bloga zAfganistanu.pl. Na jego podstawie ukazała się książka „zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji” (2011 r.), objaśniająca kulisy obecności Wojska Polskiego u podnóża Hindukuszu. Dziś bloguje na bezkamuflazu.pl, gdzie można przeczytać m.in. jego relacje z ukraińskiego frontu.

Ogdowski jest również autorem dwóch powieści osadzonych w realiach wojny w Afganistanie – „Ostatni świadek” (2013 r.) i „(Nie)potrzebni” (2014 r.) – oraz współautorem albumu „Polski Afganistan. (Foto)historia największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej” (2014 r.).

W swojej twórczości najwięcej uwagi poświęca szeregowym żołnierzom z oddziałów liniowych. Sam wielokrotnie uczestniczył z nimi w patrolach i operacjach bojowych, doświadczając wojennej codzienności: nudy wyczekiwania, euforii akcji, strachu przed śmiercią i wymysłów wojskowej biurokracji. Był wielokrotnie doceniany za przedstawianie wojska i wojny w obiektywny oraz nowoczesny sposób. To laureat m.in. „Zielonej Gruszki” (2011 r.) i „Małopolski Dziennikarz Roku 2009”. Odznaczony Brązowym (2008 r.) i Srebrnym (2010 r.) Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Wyróżniony także Buzdyganem (2013 r.), nagrodą uchodzącą za wojskowego Oskara. Posiadacz Honorowej Odznaki 6. Brygady Powietrznodesantowej. Wiceprzewodniczący Rady Programowej Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

 
 Fot.: Adam Roik