POLSKI AFGANISTAN książka 49,90 zł
Format: 250x200 mm
Stron: 240
Oprawa miękka uszlachetniona
ISBN: 978-83-64523-22-9

POLSKI AFGANISTAN

PREMIERA: 3 grudnia 2014

„Nie ma nic dobrego w wojnie. Z wyjątkiem jej końca” – stwierdził niegdyś Abraham Lincoln, prezydent Stanów Zjednoczonych. Trudno nie przyznać mu racji, choćby z prostej przyczyny: „Nikt z naszych bliskich już nie zginie, nikt nie zostanie ranny; ostatni dzień obecności polskich żołnierzy w tym kraju będzie dla mnie okazją do świętowania” – napisała na jednym z blogów matka jednego z wojskowych.

Nasi żołnierze opuścili Afganistan, a największa operacja Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej przeszła do historii. Historii, której z bliska przyglądali się Marcin Ogdowski i Marcin Wójcik, krakowscy reporterzy, którzy w latach 2004-2013 wielokrotnie odwiedzali stacjonujących u podnóża Hindukuszu Polaków. Efektem ich pracy jest ponad 20 tysięcy fotografii, ilustrujących nudę wyczekiwania, euforię akcji, strach przed śmiercią i żałobę po utracie kolegów - stany i sytuacje, które były codziennością „Polskiego Afganistanu”. 

Spośród tej masy zdjęć autorzy wybrali 111 fotografii. „Są na nich Afgańczycy, widać surowe piękno tego kraju, zarówno jego materialnej kultury, jak i krajobrazu, ale to wszystko tło. Nasi bohaterowie to żołnierze, przedstawieni tak, by odbiorca uzyskał w miarę pełny obraz polskiego zaangażowania w afgański konflikt” - deklarują. „Zapraszamy do polskiego Afganistanu!” – dodają.


aktualności

INNE TEGO AUTORA

o autorach

Marcin Ogdowski

Marcin Ogdowski

Dziennikarz, korespondent wojenny (Irak, Afganistan, Ukraina), pisarz; nazywany pierwszym polskim blogerem wojennym. Obecnie wydawca portalu Interia.pl, wcześniej pracował w „Nowościach”, „Przeglądzie” i „Super Expressie”. W latach 2009-2014 prowadził wielokrotnie nagradzanego bloga zAfganistanu.pl. Na jego podstawie ukazała się książka „zAfganistanu.pl. Alfabet polskiej misji” (2011 r.), objaśniająca kulisy obecności Wojska Polskiego u podnóża Hindukuszu. Dziś bloguje na bezkamuflazu.pl, gdzie można przeczytać m.in. jego relacje z ukraińskiego frontu.

Ogdowski jest również autorem dwóch powieści osadzonych w realiach wojny w Afganistanie – „Ostatni świadek” (2013 r.) i „(Nie)potrzebni” (2014 r.) – oraz współautorem albumu „Polski Afganistan. (Foto)historia największej operacji Wojska Polskiego od czasu II wojny światowej” (2014 r.).

W swojej twórczości najwięcej uwagi poświęca szeregowym żołnierzom z oddziałów liniowych. Sam wielokrotnie uczestniczył z nimi w patrolach i operacjach bojowych, doświadczając wojennej codzienności: nudy wyczekiwania, euforii akcji, strachu przed śmiercią i wymysłów wojskowej biurokracji. Był wielokrotnie doceniany za przedstawianie wojska i wojny w obiektywny oraz nowoczesny sposób. To laureat m.in. „Zielonej Gruszki” (2011 r.) i „Małopolski Dziennikarz Roku 2009”. Odznaczony Brązowym (2008 r.) i Srebrnym (2010 r.) Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Wyróżniony także Buzdyganem (2013 r.), nagrodą uchodzącą za wojskowego Oskara. Posiadacz Honorowej Odznaki 6. Brygady Powietrznodesantowej. Wiceprzewodniczący Rady Programowej Wojskowego Instytutu Wydawniczego.

 
 Fot.: Adam Roik
Marcin Wójcik

Marcin Wójcik

Dziennikarz, fotoreporter. Pisał i fotografował m.in. dla „Gazety Krakowskiej”, „Echa Miasta”, „Tygodnia w Jaworznie”, „Maxima”, „Komandosa”, „Special Ops’a”, portali Onet i Interia. Z ramienia tej ostatniej w 2011 r. po raz pierwszy relacjonował codzienną służbę polskich żołnierzy w Afganistanie. Kolejny raz prowincję Ghazni odwiedził w 2013 r. jako wysłannik „Komandosa”. Prowadzi fotobloga ze zdjęciami dokumentującymi udział Wojska Polskiego w konflikcie w Afganistanie – „wojnografia.pl”.