Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie (1)

Jarosław Rybak tym razem przygotował mocną opowieść o prawdziwej wojnie w Afganistanie. Autor bestsellerów o polskich siłach specjalnych opisał kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość tej książki.

Materiały do napisania „Bólu” autor zbierał w latach 2012-2017. Nigdy by mu się to nie udało, gdyby nie dwie okoliczności.

Od 1997 r. pisze o wojsku. Jest pierwszym dziennikarzem, któremu odznaki honorowe przyznały najlepsze polskie oddziały specjalne: GROM i Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca. Obserwował żołnierzy w Kosowie, Macedonii, Bośni, Kuwejcie, Kongu, Iraku, Afganistanie. Tam zobaczył, że im trudniejsza misja, im łatwiej zostać rannym, tym medycy mają na niej wyższy status. Oni ratują innym życie.

Przez kilka lat odpowiadał za komunikację społeczną Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Dzięki temu mógł przeprowadzić dziesiątki rozmów z personelem medycznym i rannymi. Brał udział w ćwiczeniach i konferencjach, obserwował chirurgów w czasie operacji. W efekcie powstał reportaż, który można czytać również jako kompendium wiedzy o historii i współczesności medycyny wojskowej.

39,99PLN
Data wydania:2025-05-13
szt.

O autorze

Jarosław Rybak
Jarosław Rybak

Od 1997 r. pisze głównie o polskich wojskach specjalnych. Obserwował żołnierzy na misjach w Kosowie, Bośni, Macedonii, Iraku, Afganistanie, Libanie a nawet podczas pierwszych dużych ćwiczeń Sił Odpowiedzi NATO przeprowadzonych w 2006 r. na Wyspach Zielonego Przylądka na Oceanie Atlantyckim. W 2004 r. został pierwszym dziennikarzem, któremu Kapituła ds. Odznaki GROM przyznała Honorową Odznakę Jednostki Specjalnej GROM. Nosi ona numer 035. To znaczy, że – od 1990 r, kiedy ten oddział utworzono – wcześniej w podobny sposób wyróżniono zaledwie 34 osoby.

W 2011 r. odebrał Odznakę Pamiątkową 1. Pułku Specjalnego w Lublińcu.

W 2012 r. – jako jedyny przedstawiciel mediów – otrzymał medal z okazji pięciolecia istnienia Dowództwa Wojsk Specjalnych.

W 2022 r. został wyróżniony Odznaką Pamiątkową Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.

Był m.in. rzecznikiem prasowym Ministerstwa Obrony Narodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie odpowiadał za prowadzenie projektów medycznych dla weteranów misji zagranicznych. Jako socjolog badał kwestie wykorzystania tradycji do budowy tożsamości specoddziałów. Takie doświadczenia pozwalają mu patrzyć na siły specjalne w szerokiej perspektywie.

Jest autorem kilkunastu książek i ebooków o współczesnych polskich siłach specjalnych.

Dodaj własną opinię

Ocena*
0.00 / 5 (0 głosów)
Aktualności